Kupolaházak, avagy házat két nap alatt
Sok építtetőnek, építésznek fejfájást okoz, ha a jövendőbeli épülettel szemben elvárás, hogy környezettudatos, energia hatékony, sőt passzív, vagy plusz energiás legyen, természetes anyagokból készüljön, egészséges környezetet biztosítson, legyen antiallergén, stb. Nem egyszerű feladat mindezen elvárásoknak megfelelni, ugyanakkor lakható, a követelményeknek megfelelő is legyen az építmény!
Atraktív épületek, a fenntarthatóság jegyében!
A kialakult gyakorlat a passzívház tervezésnél, hogy az épület kettőszintes, négyzet alapterületű, a tájolásnál figyelembe véve a solaris nyereség kihasználása, és a túlmelegedés elleni védelem is, és a légátbocsátási és a hőátbocsátási tényező is, a lehető legkisebb legyen.
Ez azért nem minden megrendelőnek elégíti ki az egyedi, akár az atraktivitás iránti igényét. Pedig ma már van megoldás, és nem is olyan bonyolult. A MAKÉSZ tagok által alkalmazott, és fejlesztett technológiák, és alkalmazott építési termékek lehetővé teszik, hogy ne csak sablonos formájú épületek épüljenek! A pajta kialakítás, a kupola forma, a jurta nem egy mai találmány, már az ókorban is használták. A kupolával, nagy tereket tudtak lefedni, anélkül, hogy áthidalókat kellett volna használni. Másrészt minél nagyobb volt, annál impozánsabb, annál lenyűgözőbb látványt nyújtott. Hasonló forma a jurta, ami szintén nem mai találmány. A felhasznált anyagok, a karbon a semleges elvárásoknak megfelelőek, a fa különböző feldolgozott textúrája és formái mellett, a kender ami szintén hasonló de többféle feldolgozási, megjelenési formát nyújt, a szalma, a vályog, a mész, a birka gyapjú használata már régről ismertek.
Nézzük meg, mi is az a kupolaszerű építmény, ami a fenti elvárásokat tudja teljesíteni, de emelett megjelenésében különös, és atraktaív!
Alábbiakban bemutatjuk a kupola szerű építményt aminek neve: Dómház. Ennek előnyeit, építési módjait, és a mögöttük rejlő innovációkat mutatjuk be. Következő alkalommal szeretnénk foglalkozni, a favázas, és más természetes anyagok felhasználásával készülő modul és mobil házakkal, tér elemekkel, a hibrid technológiákkal!
Lássuk mi is az a Dómház?
A dómházak félgömb alakú, önhordó szerkezetű épületek, amelyek szerkezeti stabilitásukat a geometriai formájuknak köszönhetik, melynek további előnye, hogy nagyobb átmérő esetén sincs szükség letámasztásra. A természetben előforduló formák, mint például a madárfészkek vagy a teknősök páncélja, nyújt példát, amelyek rendkívül hatékonyak, stabilak. Ezt az ismeretet használták fel, a katedrálisok, bazilikák, építésénél, pl.: Szent Péter bazilika Róma, Haghia Sofia Isztambul, Országház Budapest.
Mi az újdonság?
A Dómházak szerkezete, szabadalommal védett. Mit védettek le, amikor ez a forma évszázadok óta használatos? Ami az egyediséget alkotja, hogy a favázas szerkezet elemeinek egymáshoz kötése egy találmányon múlik. Tényleg egyedi, különleges, de ami miatt még is nagyszerű, hogy bárki, rendkívül rövid idő alatt összetudja állítani a vázszerkezetet, ami kötőelemek nélkül is, nagy stabilitást ad.
A kupola forma a tér határolás szempontjából a leggazdaságosabb megoldás. A formának köszönhetően, kevesebb anyagból nagyobb teret lehet befoglalni, mint egy kocka esetén.
Természeti katasztrófákkal szembeni ellenállása is jobb. A dómházak szerkezeti stabilitása miatt jobban ellenállnak a földrengéseknek, hurrikánoknak és más természeti katasztrófáknak. Az aerodinamikai forma miatt kevésbé sérülékenyek a szél és a viharok hatásaira
A fenntarthatóság jegyében, a fogadó szint talajcsavarokon áll. A gyors alapozás mellett amire néhány óra elegendő, a talaj humusz rétegének békén hagyása mellett, bármilyen hosszú idő után is kicsavarható.
A kupola szerkezet felöltöztetése az egyszerű és gyors kivitelezés után, már bármilyen, a vázszerkezetes építkezéseknél használatos rétegrend alkalmazható.
A fenntarthatóságnak megfelelő anyagokból is kevesebbet kell használni, ugyanakkora tér burkolásához.
Mivel a tér nagyságához képest, kisebb a felület ahol a hőveszteség keletkezhet, ill. a túlmelegedés elleni védelem is egyszerűbb, így arányosan kisebb költséggel lehet kivitelezni.
A hőhidasság minden technológiánál külön odafigyelést igényel. Itt ez is egyszerű, mivel minimálisak az olyan csatlakozási pontok, ahol hőhíd keletkezhet.
Akár 3-4 óra alatt kész lehet
A dómházak előregyártott elemei utánfutón könnyen szállíthatók, szemben a nagypaneles készházakkal. Egy állvány és 3-4 személy elegendő a szerelésükhöz, így az építési folyamat gyors és hatékony. A kisebb dómház szerkezet 3-4 óra alatt összeszerelhető, de a 150 nm-es alapterületű épület szerkezetének összeállítása, sem tart kettő napnál tovább!
Milyen más előnyökkel rendelkezik a Dómház? Beteg épület szindróma mentes otthon
A beteg épület szindróma is elkerülhető, ami különböző egészségügyi problémákat okoz, mint például fejfájás, szédülés, légzési nehézségek, bőr- és szemirritáció, stb. Ezeket a tüneteket gyakran az épületben található rossz minőségű építőanyagok festékek, burkolatok és szigetelések okozzák, amelyek oldószeresek vagy diszperziósak, azaz nem természetes alapanyagúak. Az egészséges környezetet, légkört, antiallergén hatást a természetes alapú építőanyagok tudják biztosítani. Ezek a fa és farost alapú, vagy kender és szalma, vakolható és fújható hőszigetelések, a vályog vakolat, és festék, amelyek vízállóvá is tehetők. A fenntartható, karbonsemleges dómházak így mentesek a beteg épület szindrómától,
A Feng Shui és a dómházak kapcsolata is különösen harmonikus. A feng shui elvei szerint a kupola alakú épületek elősegítik az energia szabad áramlását és eloszlását, mivel nincsenek sarkok, amelyek akadályoznák azt. A sarkok elkerülése kedvezőbb energiamezőt hoz létre, amely nyugtató és harmonikus környezetet teremt.
Hogyan lehet a belső kialakítást megoldani?
Teljesen szabadon lehet gondolkozni, a tereket kialakítani. Maradhat szabadon a belső tér, mint a jurtában. Ugyanúgy lehet belső tereket kialakítani, mint a könnyűszerkezetes épületekben. Akár kétszintes belső tér, vagy galériás megoldás is létesíthető.
Ez a hagyományostól eltérő atraktív épület, pont a gazdaságos anyag használat miatt nem drágább mint egy hasonló lakófelületű ház. Hazánkban is van már olyan gyártó és kivitelező, aki ezt a nemzetközi szabadalmat alkalmazhatja, ezáltal kizárólag fenntartható alapanyagokból építi dómházait. Ezek statikai szerkezete szárított és minősítéssel ellátott északi lucfenyő, amely CNC-s anyagmegmunkáláson megy keresztül.
A hőszigetelés farost vagy kender, esetleg kender-mészbeton. A vakolat vályogvakolat vagy mészvakolat, a belső felületképzés pedig fa, mész vagy vályogfesték. Ezek az anyagok nem csak környezetbarátok, hanem pozitív hatással vannak az emberi egészségre is. Külön említésre méltó, hogy a vályog és a kender gyártására már hazai cégek is képesek, így az ökológiai lábnyom tovább csökken és a hazai ipar és mezőgazdaság profitál belőle.
A természetes alapanyagok hőtároló tömege akár háromszor magasabb, mint a polisztirol, kőzetgyapot vagy üveggyapot, így a nyári átmelegedés kisebb problémát jelent, és kevesebb szükség lesz klímaberendezés használatára.
Mire lehet használni?
Nyaraló, vagy család ház, de más egyedi használat, pl.: bár használatára is alkalmas. Hol építhető? Mindenhol ahol a hagyományostól eltérő formát a HÉSZ nem tiltja. Tapasztalatunk, hogy több településen, is örömmel fogadnának ilyen épületeket, színesebbé tenni az épített környezetet. Érdeklődnek, nyaraló telepek, kempingek, szállodák üzemeltetői. Vannak érdeklődők, akik csak a szerkezetet vásárolnák meg, amit raklapokon vehetnek át, és a kivitelezést Ők folytatják, de vannak akik kulcsrakész kivitelben kívánják megrendelni.
Szöveg: Kárpáti József az ÉVOSZ-MAKÉSZ Környezettudatos építés tanácsadója, Készház Menedzser Kft.
Bővebb információ: kp.hu/domhaz-kupolahaz-gyartasa-es-epitese