Keresés

Vályogtól a könnyűszerkezetig – alternatív technológiák helyzete az ingatlanpiacon

Az építőiparban a fejlődés folyamatos, és bár az új, gyors technológiák egyre nagyobb teret nyernek, a több évszázados építési módszerek továbbra is jelen vannak Magyarországon. Az ilyen különleges módszerekkel épült ingatlanok árazása és hitelezhetősége gyakran eltér a hagyományos megoldásoktól. Nézzük meg, mire kell figyelni, ha vályogházat vagy akár 3D nyomtatott otthont szeretnénk vásárolni.

A vályogházak - ár-érték arány és a hagyomány vonzereje

A vályog építőanyag számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, például kiváló hőtároló képességgel és környezetbarát jelleggel, azonban sokan mégis kételkednek benne, amikor házvásárlásról van szó.

– Az időtállóság napjainkban kiemelt szempont az ingatlanvásárlók körében. A hagyományos építőanyagok, mint a zsúpfedél és vályog, folyamatos karbantartást és időszakos megújítást igényelnek, hogy megőrizzék jó tulajdonságaikat. Míg például egy cseréptetőre a gyártó 50 év garanciát ad, addig a zsúpfedelet legfeljebb 20-30 évente szükséges cserélni, még rendszeres karbantartás mellett is. Ugyanez vonatkozik a vályogfalakra is, amelyek szintén folyamatos gondozást igényelnek, ellentétben a téglából épült vagy panelházakkal. Ezért az ilyen ingatlanok ára gyakran alacsonyabb, mint a hagyományos technológiával épült házaké. Ugyanakkor sokakat vonz a természetközeliség és a romantikus megjelenés, amit ezek a régi épületek kínálnak. Magyarországon több mint százezer vályogból épült lakóingatlan található – nyilatkozta Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.

 

A modern technológiák és könnyűszerkezetes épületek előnyei és hátrányai

A modern építési technológiák, mint a könnyűszerkezetes házak, előregyártott betonelemek vagy akár a 3D nyomtatott ingatlanok, az építőipar innovatív megoldásait képviselik. Az ilyen technológiák megítélése azonban változó, mivel előnyeik mellett hátrányaik is vannak. Sok vásárló és építtető úgy gondolja, hogy a könnyűszerkezetes házak kevésbé tartósak, mint a hagyományos téglából épült ingatlanok, ami csökkentheti a vásárlói kedvet.

– Magyarországon az időtállóság az egyik legfontosabb szempont a vásárlók és a hitelintézetek számára – hangsúlyozta Gadanecz Zoltán.

 

A hitelezés szempontjai: Mire kaphatunk hitelt?

– Építőanyagok tekintetében nincs szigorú korlátozás a hitelezésben – állítja Vincze Krisztián, a GV  Hitelközpont ügyvezető tulajdonosa. Az olyan anyagok, mint az Ytong, a beton vagy a tégla, elfogadottak a hitelezés szempontjából. A könnyűszerkezetes építési technológiáknál az a lényeges, hogy az alkalmazott módszer rendelkezzen ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrzési Innovációs) engedéllyel. Amennyiben ez megvan, a hitelezési folyamat ugyanúgy zajlik, mint a hagyományos technológiával épített ingatlanok esetében. Ha viszont nincs ilyen minősítés, egyedi vizsgálatra lehet szükség a hitel folyósításához – fejtette ki a szakértő.

Még a vályogból vagy paticsból épült falazat sem kizáró tényező, de ezeknél is külön vizsgálatra van szükség, amelynek eredménye bankonként eltérhet.

– Nemrégiben egy szalmabála ház esetében volt példa ilyen vizsgálatra, ahol a bank rágcsálóveszély miatt kockázatosnak ítélte az ingatlant, így elutasították a hitelkérelmet – mesélte Vincze Krisztián. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szokásostól eltérő módszerekkel épült házak nem hitelezhetőek. Ilyen esetekben mindig javasolt az ingatlanközvetítő vagy a vevőjelölt számára, hogy konzultáljanak egy hitelszakértővel. Emellett az energetikai besorolás is fontos tényező, amelyet érdemes minél előbb elvégeztetni, mivel az eladáshoz mindenképpen szükséges – tette hozzá a Hitelközpont vezetője.

Építési hitelek és a gyors technológiák: Milyen kihívásokkal kell számolni?

A modern, gyors építési technológiák esetében gyakran probléma, hogy a hitelek folyósításának ütemezése nem megfelelően illeszkedik az építkezés üteméhez. Ha nem téglafalból épül a ház, a finanszírozásnak alkalmazkodnia kell az építési technológiához.

– Téglaházaknál lehetséges, bár nem ideális, hogy az építkezés szüneteljen, amíg a banki értékbecslő megállapítja, hogy a készültségi fok megfelel-e a következő hitelrészlet folyósításának feltételeinek. Gyors technológiáknál viszont ez nem megoldható – hívta fel a figyelmet a szakértő. Emiatt Vincze Krisztián azt tanácsolja azoknak, akik könnyűszerkezetes vagy más modern építési módszert választanak, hogy előzetesen egyeztessenek a hitelügyintézőjükkel arról, hogyan lehet a finanszírozást a kiválasztott technológia üteméhez igazítani.

Scroll to Top

AJÁNDÉK 1 hetes Laptapir előfizetés!