Milyen mosdót válasszunk?
Nem is olyan régen (a 60-as években) ez nem annyira volt kérdés, mert leginkább egyfajta, falra szerelhető megoldás létezett, vagy ha kicsit még visszább megyünk az időben a szekrényen elhelyezett mosdótál jelentette a fürdőszobát. Manapság viszont már anyag, forma és design-kavalkád van a mosdók terén is.
Így egy fürdőszoba felújítás, vagy építés során, elkerülhetetlen a címben feltett kérdés. A szögletes, ovális, kerek – sík vagy öblös formákon már jó ideje túlléptünk, mert az új generációs öntött márványnak köszönhetően ma már csak a fantázia szab határt az újabb és újabb modellek megjelenésének…
Porcelán, üveg vagy márvány?
Anyagát tekintve e három anyag a legjellemzőbb, a porcelánmosdók után elterjedtek az üvegmosdók, melyek kétségkívül nagyon elegánsak, mutatósak és hangulatossá varázsolják a fürdőszobát, egyedi stílust adva neki.
Aztán jöttek az öntött márványmosdók. Ennek az anyagnak a nevéből is adódik, hogy mivel ezt folyékony halmazállapotában öntik ki speciális formákba, így tulajdonképpen csak a képzelet szab határt a formának.
Az öntött márványról érdemes még tudni, hogy noha „műmárványként” nevezik sokan – ez az anyag majdnem 100%-ig természetes összetevőkből áll: ugyanis 96%-ban tartalmaz Kalcium és Magnézium Karbonátot, vagyis elsődleges, legfőbb összetevője a porított dolomit márvány, melyet ezek az ásványok alkotnak.
Beépíthető, ráépíthető vagy álló?
A hagyományos falra szerelt mosdók mellett, ma már lehetőségünk van szekrénybe süllyesztve elhelyezni, vagy akár a pultra ültetni, – de akár a gyönyörű, elegáns, egyéniségünket abszolút kifejező exkluzív állómosdókat is választhatjuk – bár tény hogy ezek akkor mutatnak a leginkább, ha megfelelő tér áll a rendelkezésükre.
Egy kis ergonómia
Ha már kiválasztottuk a mosdót, akkor az elhelyezése, azaz a mosdó magasságának a megválasztása is nagyon fontos kérdés. Az ajánlott magasság 80-90 cm között mozog. Ez a méret pedig a mosdó peremére vonatkozik. Tehát, ha például a mosdó a pultra van ültetve, akkor a számunkra megfelelő magasságból vonjuk le a mosdó magasságát, és így megkapjuk a pult vagy a bútor szintjét.
TIPP: A legegyszerűbb módszer az ideális méret kiválasztásához a következő: álljunk meg egyenesen, az egyik karunkat enyhén emeljük meg, – hogy a könyökünk egy kis szöget zárjon be-, a tenyerünket a föld felé tartsuk, – így például egy 175 cm magas embernek a tenyere 87 cm magasságban lesz. Ez számára egy kényelmes pultmagasság. Feltétlenül próbálgassuk, hogy számunkra mi a leginkább testhezálló. Ne csak a számokat nézzük, mert mindenkinek más a komfortos, más áll kézre.
Forrás:
www.mosdoshop.hu,
www.styleandhome.hu,
www.homedit.com