Így lehet mediterrán életérzés az otthonodban!
Fodrozódó hullámok a kék és a zöld minden árnyalatában, vakító fények és felhőtlen ég. Legtöbbünknek ez jut eszébe, ha a mediterrán szót látjuk, halljuk. Nem is járunk messze az igazságtól, hiszen ezek azok a tényezők, amelyek mentén kialakultak a Földközi-tenger mentén fekvő országok lakberendezési irányzatai. Az esztétikum mellett a helyi időjárás és környezeti tényezők azok, amelyek befolyásolták a stílust, hiszen a magas számú napsütéses órák, a meleg, a fények, valamint az élettér összemosódása a benti és kinti terek használatának tekintetében igencsak meghatározza az életmódot. Nem csoda, ha nem csupán az itt élők számára vonzó ez a stílus, így sokak szeretnék megidézni ezeket a belső tereket otthonaikban.
Lássuk, milyen gyakorlati tippek segíthetnek ebben!
A klasszikus és modern elemek egyediséget, patinát és keresetlen eleganciát csempésznek a belső terekbe. Valamint a praktikum és a kényelem az, ami köré a nagybetűs OTTHON megteremthető.
A mediterrán irányzatok fő pillére a már említett kinti és benti terek összemosódása, hiszen az év nagy részében a teraszok, erkélyek teljesjogú helyiségekként tudnak funkcionálni. Gondoljunk csak egy nyaralásra akár Olaszország, akár Franciaország, vagy Görögország tengerpartján. Vagy egy-egy lenyűgöző filmjelenetre.
Az anyaghasználat során a természetes anyagok kerülnek előtérbe.
A természetes kőfalak, a látványos gerendázat, a fa- vagy kőpadlók minden mediterrán országban megtalálhatóak. Ezek itthon is jól alkalmazhatók.
A tereket összekötő ajtók, ablakok nagyok, hogy minél több fény jöhessen be és a kilátás pedig, mint műalkotás tárulhasson elénk.
A boltívek szintén hangsúlyosak, legyen szó nyílászárókról vagy burkolatokról.
A fa, rattan, kő, különféle tengeri füvek, kovácsoltvas, cementlap, terrakotta, len, pamut – azaz a természetes anyagok – minden enteriőrben előfordulhatnak. Kiváltképp praktikus a helyi anyagok alkalmazása, ami nem csak gazdaságos, de stílusos is. Itthon is egyre több ilyen anyag áll a rendelkezésre, akár a mediterrán térség árucikkei közül, akár hazai gyártók, forgalmazók révén.
A fehér az alap szín
A falak leggyakrabban fehérek (vagy ahhoz nagyon közelálló árnyalatúak) és érdekesen faktúráltak, egyenetlenek.
A színpaletták is a fehér szín mentén alakulnak. Általában a fehér áll a középpontban, és, vagy a tenger árnyalataival egészül ki (kék, zöld tónusok), vagy a napsütés inspirálta színekkel (terrakotta, krém, narancs, bézs, azaz a sárgás-aranyos árnyalatok).
A kényelem és otthonosság elsődleges, így a nagy méretű ülő- és étkezőbútorok állnak a fókuszban.
A fenti, általánosan vázolt jegyek mellett tegyünk egy kis kitekintést az európai mediterrán irányzatok felé.
Görög mediterrán
Felteszem, mindannyiunk retinájába beleégett a vakító fehér házakkal tarkított hegyoldal, amelyek teraszát erős, vitorlavászonszerű árnyékoló uralja, égszínkék fa részletek és helyi, egzotikus, pink bougainvillea-színfoltok. A letisztultság szembetűnő: a fehér, strukturált falak, a kevés bútor és dekoráció, valamint a természetes anyagok előtérbe helyezése a jellemző. Kevés szín egészíti ki a visszafogott felületeket, bár bizonyos szigeteken a színes kerámiák sem ritkák. Mégsem ezek uralkodnak az enteriőrben.
Jellegzetessége a sok növény, a virágok mellett a repkényszerű futónövények. A padlózat gyakran kaviccsal van kirakva, vagy hagyományos, világos csempe borítja. A hagyományok, az éghajlat és a klasszikus görög egyszerűség uralja.
Provance-i mediterrán
Ez az irányzat Franciaország déli partvidékére jellemző, és bizony, jelentősen eltér a görög egyszerűségtől. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lengi be az önfeledt mediterrán életérzés, de érezhető a francia elegancia és romantika hatása is.
A bútorok, csakúgy, mint a felületek, ódon hatásúak. Az anyaghasználat szintén természetes, de a textilek jóval hangsúlyosabbak; nagyobb szerepet kapnak. A patinás lámpatestek, a kovácsoltvas, mégis könnyed darabok és a minták jóval nagyobb teret nyernek. A színpaletta is változatosabb: az olívazöld, narancsos, tengerkék és terrakotta mellett jellemző az olyan fáradt, pasztellbe hajló árnyalat is, mint a levendula, a mályva, a szürke és bézs.
Toszkán mediterrán
A zöld dombok, az égbe törő ciprusok és az olajfaligetek vidéke, ahol a tájból színes oázisként emelkednek ki a mészkő, terméskő, homokkő falazatú villák. Talán a legelegánsabb a mediterrán irányzatok közül.
A belső térben egyszerűbben jelennek meg a szintén természetes anyagok: a geometrikus terrakotta padlók, a fa építészeti elemek, az ívelt ablakok, ajtók, a mészkő, a márvány, a üveg. A romantika és a rusztikus patina ad egymásnak randevút az időtálló, gyakran meszelt falak között. A dekorációt a borral kapcsolatos tárgyak, festmények, nagy méretű tükrök adják. A terebélyes, masszív bútorok a tér méretei okán nem hatnak durván, de uralják a teret, mint egy-egy vérbeli olasz Mamma. Ennek ellenére, a kevés bútor miatt, nem lesz zsúfolt vagy nyomasztó az összehatás.
Színekben a földszínek, a melegebb tónusok (barnák, bordók, rozsdás árnyalatok, olívzöldek) a jellemzőek, élénkebb színekkel kiegészítve, mint pl. az okker vagy a napsárga. A textilek is súlyosabbak, nemesebbek. A damaszt, a bársony és a selyem is megjelenhet, tovább növelve a klasszikus és időtálló hangulatot.
Spanyol mediterrán
Talán mind közül a legdíszesebb irányzat. Habár a spanyol mediterrán is a kényelmes életteret helyezi előtérbe, de a színek és anyagok használata mégis feledtet minden letisztultságot.
A természetes anyagok alkalmazása jellemző, de a fa elemek és bútorok gyakran faragottak, mélyebb árnyalatúak. A textilek súlyosabbak, díszesebbek és a színek jóval intenzívebbek, szinte tüzesek. A vörös, a narancs, a sárga tónusok mellett a barna, a terrakotta, az arany és a lazac szín is feltűnik. A dúsan faragott elemek gyakran arannyal vannak díszítve, ami a gazdagságot hirdeti. Ezt hangsúlyozza tovább a sok kovácsoltvas tárgy és építészeti elem, valamint a kárpitozott bútorokon feltűnő bőr. Fényűző kényelem ez, haladóknak. Itt érhető tetten a leggyakrabban a marokkói, észak-afrikai hatás is, akár a motívumok, akár színek tekintetében.
Szöveg: Fekete Virág – www.flowlakber.com
Még több lakberendezési stílusirányzatért kattints ide >>> Stíluskalauz