Egy újjászületett panel lakás története
Ennél a projektnél egy kétszobás panel lakás nappali-háló, valamint a fürdő+wc helyiségeinek felújításával, átalakításával kapcsolatban kerestek meg.
A nappali eredeti állapotában is kétfunkciós volt,
azaz nappali tér és hálórész kapott benne helyet. Fürdő és wc maradt a jelenlegi helyén, ebből következően egyetlen helyiségnél sem terveztünk falbontást. Új térkialakításokban csak a meglévő határoló falakon belül gondolkodtunk. A közeli parkban meglévő magas, lombos fák következtében kevés természetes fény jutott a helyiségbe, ezért az volt a koncepcióm, hogy hátrányból előnyt kovácsolva, behozom ide is a természet színeit (zöld, víz, égkék).
A hálórész és a nappali rész maradt az eredeti helyén
A nappali szobában, másik két alaprajzi ötletet követően, megbízóimmal közösen úgy döntöttünk, hogy a hálórész és a nappali rész marad az eredeti helyén. Ennek legfőbb oka az volt, hogy életviteli szokásaiknak megfelelően tévét a kanapéról is, és a hálóból is szoktak nézni, és ez csak ezzel az elrendezéssel volt megvalósítható. Továbbá a hálószoba nem kerülhetett át a panellakás kisebbik szobájába azért sem, mert azt a házaspár felnőttkorú családtagja birtokolta. Megbízóim elképzelései között szerepelt egy méretes média-fal létrehozása, valamint szükség volt ruhaneműk, stb tárolására alkalmas bútordarabok betervezésére is.
ELŐTTE
Csak vizuális határvonal
A hálórészt vizuálisan mindenképpen szerettem volna elválasztani a nappali tértől, ezért a franciaágyat 2 db függőleges gipszkarton dobozolás öleli át. Ezekhez szervesen lebegő polcok, éjjeli szerénykék-fiókok kapcsolódnak. A jobb oldali éjjeli szekrényke-fiók is lebegő megoldással került felszerelésre. A háziak semmiképp sem szerettek volna semmilyen térelválasztó, térbe benyúló elválasztást a hálórész és a nappali közé, ezért gondolkoztam szellős, de nyitott megoldásban, amely optikailag el is választja a két különböző funkciót, de ugyanakkor össze is kapcsolja a használatuk során.
A kanapé megbízóim részéről már előre kiválasztásra került, ennek az anyagát, színét választottuk ki utóbb, a kanapé mögé a falra mutatós Kerma falipanelt választottunk.
A médiafal részben gipszkarton elemekből, részben pedig egyedileg legyártott bútorelemekből áll össze.
A mennyezetre teljesen sima függesztett gipszkarton álmennyezet került, teljes hosszában rejtett LED világítással beépítve (Lumolight Design). Az álmennyezet a függőleges falsíkoktól befelé teljes hosszban követi a hálórészen kialakított függőleges dobozolás vonalát.
UTÁNA
A fürdőszobára rá sem lehet ismerni
A fürdőben a kád helyett egy 800×900-as zuhanytálca kapott helyet, csuklós üvegajtóval. A kabin bal oldalán húztunk egy 10 cm-es falat, ebbe helyeztük el a süllyeszthető zuhany csaptelepet, és a fejzuhany csövezését. Ide egy falfülkét is építettünk a tusfürdőknek, stb.
A bejárattól balra kapott helyet egy 400×800-as mosdó, alatta 2 db fiókkal. A régi radiátort törölközőszárítós radiátorra cseréltük és a mosdóval szemben lelte meg a végső helyét.
A szemközti jobb sarokba, a zuhanyfülke mellé került be a felültöltős mosógép, mögötte a megfelelő kiállásokkal.
A mellékhelyiség is új külsőt kapott
A fürdő és a wc külön nyílnak. A Wc-be beépített tartályos, függesztett wc csésze került. A parapetfal magassága fölött egy falfülke kapott helyet. Ide is terveztem függesztett álmennyezetet. A falfülkébe a fürdőszobába kiválasztott csempecsalád gyönyörű üveg hatású burkolatát terveztem be vízszintes felrakással. Ez egységes összhatást eredményezett a két helyiség között.
Enteriőrtervező: Fejes Arina
Fotók: Kis Péter
Enteriőrtervező: Fejes Arina
Fotók: Kis Péter