Egy lakás, aminek története van… – Varró Zoltán designer otthona
Vannak lakások, amelyek többek, mint csupán falak és bútorok: ezeknek lelkük van. Varró Zoltán neves designer budapesti otthona pontosan ilyen hely. Az Andrássy úthoz közeli szecessziós épületben található lakás nemcsak a modern és polgári elemek tökéletes egyensúlyát tükrözi, hanem izgalmas történeteket is mesél.
Egy álomból valóság
A nemzetközileg méltán elismert designer mindig is a főváros szívében szeretett volna élni. Varró Zoltán gyermekkori álma egy, az Andrássy úthoz közeli szecessziós épületnek nagy belmagasságú, polgári lakásában testesült meg, ami immár tizedik éve szeretett otthona. A lakás teljes egészében a saját stílusát tükrözi, a polgári és a modern elemek keveredését, ami következetesen végigvonul a lakás egészén. Otthona története sem mindennapos: az 1900-as évek elején egy híres mecénásé volt, és még azt a rejtett rekeszt is megtalálták a felújítások során a fürdőszobában – persze üresen – ahová a világháború idején a korábbi tulajdonosok elrejtették a németek elől az értékesebb festményeket…
Egyedi megoldások az előszobától a hálószobáig
A lakásba lépve a világ egyik legnagyobb textilcégének a reklámkampány-fotója fogad, ami majdnem az egész oldalfalat elfoglalja. A lábunk alatt a tulajdonos logójával ellátott, süppedős szőnyeg csalogat befelé. A designbútorok ebből a kis szobából sem hiányozhatnak, természetesen fehérben, hogy a tér optikailag tágas maradjon.
Tágas és inspiráló terek
A tágas terekért még egy szobát is feláldoztak a háromból: így lett a nappali-étkező-konyha 80 m²-nyi szellős, egybenyitott helyiség. A vendég itt csak kapkodja a fejét, mert különleges megoldásokban bővelkedik minden egyes szeglet. A felhőkkel tarkított, rézmetszetnek is beillő, Fornasetti testvérektől való tapéta nem a megszokott helyen található, hanem a mennyezet alatt közvetlen, egy csíkban. A függönyöket sem az ablakok előtt találjuk, inkább a falakat díszítik azokkal pl. a tévé mögötti szakaszon. Feltűnő a rendkívül hosszú asztal az étkezőrészben, Varró Zoltán ugyanis fontosnak tartotta, hogy az egész család, barátok körbe tudják ülni vendégségek, beszélgetések idején. A lakás egyik kedvenc pontja mindenképpen a konyha, ahol a finomabbnál finomabb étkek készülnek a család és a vendégek számára.
Különleges designlámpák a hálóban
A hálóba vezető ajtó legtöbbször nyitva van, így a nagy terek beláthatóak. A szoba központi helyén álló ágy fölé nem kép került, hanem Tom Dixon különleges designlámpái, mert Zoltán különösen fontosnak érzi a megfelelő fény biztosítását: lefekvés előtti olvasáshoz és hangulatvilágításnak is tökéletes. Ahogy a lakás több pontján, itt is találunk egy üvegfalat, ami a háló teréből leválaszt valamennyit az erkély felé, és egy kis „télikertet” képez. A fotelben üldögélve a gondolatokban lehet elmélyedni vagy a kinti tájban gyönyörködni. Itt rusztikus téglaburkolat fogad, és egy szépséges kalitkacsillárt is megcsodálhatunk.
Fürdőszoba, ami valójában egy budoár
Ezt a helyiséget Zoltán budoárnak hívja szobajellege okán, és ez a másik nagy kedvenc a konyha mellett. Az ablak alatti kádban születnek mindig a nagy gondolatok, újabb tervek, elképzelések, igazi SPA-élményt nyújt egy-egy itt eltöltött óra. A fürdőhöz közvetlen kapcsolódik egy gardrób is, meggyorsítva a reggeli készülődést.
A vendégszobában is ötcsillagos kényelem fogadja az érkezőt
A bejárat felől még egy szobát találunk, ami a belső udvarra néz. A minták a kiegészítőkön, tapétán, párnákon, a muránói kristálycsillár mind azt mutatja, hogy ennek a helyiségnek a kialakítására is nagy gondot fordítottak.
A kisebb fürdőt is úgy alakították ki, mintha egy ötcsillagos szállodában lennénk, így pl. az itt található okosvécé minden funkcióval el van látva, amire csak szükségünk lehet. A meleg színek barátságos, hívogató légkört biztosítanak. Korábban ezt a helyiséget is a család használta, ma inkább a hozzájuk érkező vendégek.
Szépség kívül-belül
Az eredetileg lerobbant, L-alakú szecessziós ház már korábbi állapotában is sejtette régi szépségét. Később Varró Zoltán tervezte meg a ház homlokzatának felújítását, amiben nagy segítségére volt az épület eredeti tervrajza, amely most bekeretezve a budoárként nevezett fürdőszoba-gardrób egyik falát díszíti. Annak idején három hónap alatt újította fel ezt a lakást, és azonnal minden a helyére került. Ennek köszönhető, hogy beköltözésük másnapján ünnepi összejövetelt tartottak vendégeik legnagyobb örömére. Tíz év után a család – nehéz szívvel – költözést tervez, nem messze, majdhogynem a „szomszédba”, így eladásra kínálják szeretett otthonukat.
Varró Zoltánt kérdeztük:
- Mit gondoltok erről a lakásról?
- Nagyon szerettünk ott élni. A lakás egy különlegesség, ahová minden nap öröm volt hazatérni munka után. Ez egy nagyon csendes utca, sok vendég meglepődött, amikor nálunk járt, hogy semmit nem hallani a város zajából, ami a jól szigetelt falaknak is köszönhető. Szeretjük a lokációt, ezért maradunk továbbra is az Andrássy út közelében.
- Miért került eladósorba?
- Mert adódott egy óriási lehetőség, egy penthouse lakás megvásárlása. Az egész városra kilátást nyújtó terasz nagyon vonzott bennünket.
Fotó: Budai Bálint
Lakberendezés: Varró Zoltán
Szöveg: Erdély Györgyi