Alga- és gombafertőzések a homlokzaton – Hogyan védekezhetünk ellene?
A gondos és fáradságos munkával elkészült, esztétikus vakolt homlokzatokon megjelenő algásodás és gombásodás minden építtető rémálma. Legyen szó új építésről vagy felújításról – a lassan kialakuló zöldes-feketés foltok nemcsak a szemünket zavarják, de az egészségre is ártalmasak lehetnek.
A jelenség hátterében egymástól különböző életmódot folytató mikroorganizmusok állhatnak,
de legtöbbször alga- vagy gombafertőzés a kiváltó ok. Az algák fotoszintézis végzésére képes növények, melyek növekedéséhez fényre és nedvességre van szükségük. A gombák pedig olyan élőlények, melyek rendszertanilag nem nevezhetők sem állatnak, sem növénynek, és növekedésükhöz általában nincs szükség fényre.
Mindkét csoport jellemzője, hogy a nedves, párás és hideg felületek ideális táptalajt jelentenek számukra. Bár általában a homlokzati felületeket nem károsítják, egészségre káros hatásuk és az általuk okozott komoly esztétikai problémák miatt nem kívánatosak.
Az algák és a gombák viszonylag igénytelen és gyorsan szaporodó élőlények, melyek szinte észrevétlenül mindenhol jelen vannak a környezetünkben. Ott, ahol az életfeltételek kedvezőek számukra (magas páratartalom, nedvesség, hideg és árnyékos felület), nagyon gyorsan nagy kiterjedésű telepeket alakítanak ki.
Hogyan védekezhetünk?
A kézenfekvőnek tűnő megoldás – a vakolatok, festékek anyagához kevert gombaölő szerek, az úgynevezett biocidok alkalmazása – korlátozottan lehetséges, hiszen az építőanyagok károsanyag-kibocsátását korlátozó előírások (VOC) olyan szigorúak, hogy ezen a módon nem tudunk hatékonyan védekezni. A Baumit vékonyvakolatai esetében a gyárilag hozzákevert „Antipilz” adalékszer a kockázatokat csökkentheti, de biztos védelmet nem garantál.
Sokat tehetünk az alga- és gombafertőzés ellen már a tervezés fázisában is. Az elegendően nagy tetőkiülés megválasztásával, a helyesen kialakított és vízorral ellátott párkányok beépítésével, a csapadékvíz homlokzattól távol történő elvezetésével már hatékonyan csökkenthetjük a homlokzati felület nedvességét. Ha lehet, ne ültessünk növényeket az épület közvetlen közelébe, és az olvadó havat mielőbb takarítsuk el.
Hidrofób-hidrofil vakolatok
Az alga- és gombafertőzés egyik legfontosabb feltétele a homlokzaton jelenlévő nedvesség. Hatékony védelmet jelenthet a hidrofób (víztaszító) és hidrofil (vizet kedvelő) vakolatok alkalmazása. A legújabb generációs vakolatok kötőanyaga már mindkét kritériumnak megfelel. A Baumit StarTop homlokzati vékonyvakolat felülete a rákerülő nedvesség nagy részét azonnal lepergeti (hidrofób tulajdonság), a maradék nedvességet pedig – korallszerű, szivacsos struktúrájának köszönhetően – azonnal beszívja (hidrofil tulajdonság). Az üreges belső szerkezet lehetővé teszi, hogy a felszívott nedvesség gyorsan elpárologjon.
A hidrofób-hidrofil kötőanyagok alkalmazása – az úgynevezett száraz-pórus hatás révén – jelentősen hozzájárul a homlokzatokon megjelenő alga- és gombafertőzések kockázatának minimalizálásához. A kettős működés eredményeként a homlokzat felülete szinte mindig száraz marad, meghosszabbítva annak élettartamát és megőrizve eredeti szépségét.